Become a member here

Ocean & Earth Teenage Rampage

BYRON BAY HAS A HUGE PRESENCE IN THE Ocean & Earth Teenage Rampage

Some of the nation’s top juniors hit the water on Queensland’s Gold and Sunshine Coasts for the Ocean & Earth Teenage Rampage recently.

On the Gold Coast, Byron Bay junior Kirsten Ogden defeated Coolangatta’s Amiya and Brodie Doyle and Kingscliff’s Letarcia Hurtin in beach break peaks at Duranbah to take out the 16-and-under Girls division and secure a spot on the international leg of the prestigious junior surfing series.

“I was able to open the final with a really good ride and that helped my confidence throughout the heat,” said Ogden. “There haven’t been many waves around for quite a while so it was nice to get some good conditions during an event”.

In the 16-and-under Boys final, Byron Bay’s Soli Bailey chalked up a combined score of 16.37, including a near-perfect 9.87, to outclass Lennox Head’s Tom Snellgrove and Queenslanders Mitch Parkinson and Jake Cumberland.

Alyssa Lock and Zac Wightman took out the 13-and-under Girls and Boys divisions respectively.

On the Sunshine Coast, Caloundra talent Eli Steele took out the 16-and-under Boys division in fun waves at Coolum, scoring a heat total of 14.07 to oust Jake Fissenden, Nick Callister and Jackson Lynch.

“This is the first year Ocean and Earth has brought the event to the Sunshine Coast so it was great to have an all local affair,” said Eli.

Wurtulla up-and-comer Kai Hing posted a 16.83 to take home the trophy in the 13-and-under Boys division, ahead of Quinn Bruce, Reef Heazlewood and Kirra Green who finished second to fourth respectively.

Laura Poncini and Keely Andrew took out the 16-and-under and 13-and-under Girls divisions

16 and under Boys

1st Soli Bailey (Byron Bay, NSW)

2nd Tom Snellgrove (Lennox Head, NSW)

3rd Mitch Parkinson (Coolangatta, Qld)

4th Jake Cumberland (Kirra, Qld)

16 and under Girls

1st Kirsten Ogden (Byron Bay, Qld)

2nd Amiya Doyle (Coolangatta, Qld)

3rd Brodie Doyle (Coolangatta, Qld)

4th Letarcia Hurt (Kingscliff, NSW)

13 and under Boys

1st Zac Whitman (Lennox Head)

2nd Sheldon Simkus (Coolangatta, Qld)

3rd Dexter Muskins (Coolangatta, Qld)

4th Kian Shahar (Byron Bay, NSW)

CONGRATULATIONS TO OUR MEMBERS KIAN & KIRSTEN BOTH GREAT RESULTS

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.